Blog dla wszystkich i dla nikogo . Dla miłośników sztuki

BTemplates.com

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Tekst

Obserwatorzy

Szukaj na tym blogu

Popularne

Miasto mitów (seria koniecznie zobaczyć)


Plan dawnej Wenecji

Dziś pokrótce opiszę historię Wenecji. Postaram się opisać jak to miasto stało się jednym z centrów handlowych Europy przybliżę też życie społeczne mieszkańców. Uciekając z stałego lądu przed barbarzyńcami Wenetowie przybyli na lagunę ok. IV-VI wieku przed naszą erą. Słone wody Adriatyku mieszają się z słodkimi wodami znajdującymi się na lagunie. Przy odpływie osadza się muł rzeczny natomiast podczas przypływu Wenetom ukazywały się błoniaste wysepki pokryte sitowiem. „Laguna-część morza odcięta od niego przez barierę (lido, rafę barierową lub atol) tworzy tym samym zbiornik wodny położony wzdłuż wybrzeża.” Na górskim osadzie, który został naniesiony (głównie muł i naturalne odpadki) przez siedem rzek powstało miasto Wenecja. Lud wenecjan zasiedlił także tereny dzisiejszej Chorwacji i Słowenii.· Do głównych zajęć wenecjan należało kupiectwo prowadzili handel miodem bursztynem i serem. Eksport i import był skoncentrowany wokół Bizancjum i Orientu natomiast przodkami Wenetów byli Grecy. Wenecjanie to prawdziwi specjaliści w pozyskiwaniu soli morskiej. Zanim do republiki przybyło chrześcijaństwo głównym patronem ze względu na swoją pracowitość stał się herkules.

Architektura
Architektura Wenecji posiada wiele motywów morskich jest to odzwierciedlenie życia Wenetów, którzy byli związani z morzem. W II wieku n.e. Przeszli pod wpływy Rzymskie a w IV wieku n.e. Pod władanie Bizancjum. Znaleziono elementy portu z III w.n.e. Miasto zostało zbudowane z różnobarwnego kamienia nadając tym samym miastu charakterystyczną barwność. W pewnej dzielnicy znajduje się łuk, nad którym jest cegła w kształcie serca legenda mówi, że gdy dwoje zakochanych dotknie tej cegły ich miłość nigdy nie wygaśnie. Legenda o czterech Sercanach, którzy chcieli obrabować bazylikę zamienili się w kamień stoją oni tam po dziś dzień w formie rzeźby. Kamienie Wenecji skrywają wiele mitów związanych z biblią.

 Administracja państwowa XV wiek zaowocował powstanie państwa weneckiego nazywanego Signiora, co oznacza suwerenność. Prowadzono szczegółową dokumentacje administracyjną. Kraj posiadał surowe prawo np. za złe mówienie o kraju groziła śmierć. Rada dziesięciu egzekwowała prawo wraz z „panami nocy”(policja zajmująca się inwigilacją). Więzień mógł trafić do „mostu westchnień” nazywanym tak od lamentowania skazańców (nazwa wprowadzona w XIX wieku). Ktoś, kto trafił do więzienia lub był oskarżony dostawał szybki wyrok była to śmierć – poprzez utopienie lub uduszenie albo wygnanie. Karę wykonywano szybko Przemysł Przemysł luster rozwinął się w tym przepięknym mieście. Dzięki czemu Wenecja stała się zwierciadłem, w którym mogła się przeglądać Europa.

Gondola Znaczenie słowa podobno pochodzi od łacińskiego cymbula lub greckiego kumteles oba słowa oznaczają łódkę. Skonstruowano ją prawdopodobnie w Awinionie a swój kształt osiągnęła stopniowo. Pierwotnie była krótsza i szersza pośrodku znajdowała się kabina z żaluzjami. W XVIII wieku kabiny były miejscem schadzek tym samym stały się symbolem rozkoszy. Zlikwidowano kabiny w latach trzydziestych XX wieku. W 1562 roku gondola stała się czarna przypominając trumnę. Byron piszę tak: „Jak w trumnie do kajaku przypiętej Co mówisz i czynisz jest dla świata zamknięte."

Życie kulturalne i społeczne W pałacu dożów znajdziemy alegoryczny obraz „małomówność”. Powstały też tzw. „usta prawdy” o kształcie lwich paszczy były rozlokowane w prawie każdej części miasta to do nich wenecjanie wkładali donosy na poszczególnych mieszkańców miasta donos musi być podpisany przez osobę i poręczyciela dobrego imienia osoby składającej donos. Z powodu zamiłowania do plotek powstała pierwsza gazeta na świecie „Gazzetta”. Jednym z symboli Wenecji stał się pierwszy teatr operowy na świecie po 50-ciu latach w samym mieście było ich aż siedem. W Signorze urządzane bale i widowiska nawet podczas oblężenia miasta. Plac św. Marka stał się centrum tych wydarzeń.

Karnawał
Oprócz masek zakładano także czarną pelerynę „domino”. Kobiety zakładały białe maski a mężczyźni czarne. Karnawał służył wenecjanom, jako możliwość zafundowania sobie przelotnego seksu i schadzek gdzieś w zaułkach miasta. Wywieszano flagi w różnych kolorach białym – podczas pokoju, zielonym - zawieszenie broni, czerwień – podczas wojny. Getto Wenecjanie wymyślili również pierwsze getto żydowskie nakładając wysokie podatki na Żydów, inne nacje również posiadały swoje dzielnice, lecz z uwagi na to, że to naród hebrajski wydał Chrystusa na śmierć, przez co płacili wyższy podatek. Żydzi przejęli część tradycji republiki stając się jej częścią. „Dzisiejsza Wenecja jest spokojna, czasem nieco senna z uwagi na klimat często zamglona” Koniec.

0 komentarze:

Prześlij komentarz